Autor Tema: MPCNC  (Posjeta: 34201 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline RokoZD

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 61
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
MPCNC
« u: Travanj 24, 2016, 03:43:52 poslijepodne »
Evo prije svega pozdrav svima,
Htio bi predstaviti novi projekt a to je Mostly Printed CNC, CNC velikih dimenzija (u mom slucaju to ce biti 120x80cm), sistem XY osi je kriz odnosno alat se krece po cijevima promjera 25mm a umjesto linearnih lezaja dolazi 54 kuglična ležaja. Dijelovi se printaju i vec je 70% djelova isprintano a ostali djelovi su u dolasku. Alat koji ce se koristit biti ce Makita rt0700c a uz to ce biti i laser 2w. Upravljacka plocica je ramps a software ce biti na tabletu sa win10 os. Kroz sljedecih par dana cu postati vise slika popracene informacijama o samoj izradi...

Link za thingiverse: http://www.thingiverse.com/thing:724999

Neke slike kako bi to trebalo izgledati:
https://i.ytimg.com/vi/oAiwFX6CqRw/maxresdefault.jpg
https://i.ytimg.com/vi/tQwVYTy2-Mg/maxresdefault.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-1cLz76StNQA/VsD0Eg1INHI/AAAAAAAAXLg/QbJuf1dTuhA/s800-Ic42/IMG_20160214_163904.jpg

Offline Slicer

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 857
  • Karma: +112/-0
    • Profil
  • Printer: Blackwolf L
  • Lokacija: Sisak
Odg: MPCNC
« Odgovori #1 u: Travanj 24, 2016, 03:52:46 poslijepodne »
Odlično, veselim se tom projektu jer i sam imam u planu raditi isti CNC.  ;)

Offline RokoZD

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 61
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #2 u: Travanj 24, 2016, 04:09:49 poslijepodne »
Bas sam trazio jeli vec to neko napravio ali nista nisam nasao pa eto nadam se da ce biti pravi stroj  :D

Offline BuBizgb

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +4/-0
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #3 u: Travanj 24, 2016, 04:19:34 poslijepodne »
I ja sam gledao taj CNC :) ... trebat cu neki projekt za sljedecu zimu :)
Salji slike i sve ostalo! :)



Offline RokoZD

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 61
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #4 u: Travanj 24, 2016, 04:24:41 poslijepodne »
Morat cu, upravo printer radi punom parom na dijelovima za cnc... Dugo sam ja cekao na ovaj projekt posto imam 16 pa mi nije lako do para doci haha  ;)

Offline Slicer

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 857
  • Karma: +112/-0
    • Profil
  • Printer: Blackwolf L
  • Lokacija: Sisak
Odg: MPCNC
« Odgovori #5 u: Travanj 24, 2016, 04:32:17 poslijepodne »
Hehe, bit ce onda ovih CNCa na forumu. :D

Offline Vedran

  • Aktivni clanovi
  • *
  • Postova: 22
  • Karma: +4/-0
    • Profil
  • Printer: Open Beam1.4
  • Lokacija: Novska
Odg: MPCNC
« Odgovori #6 u: Travanj 25, 2016, 09:54:21 prijepodne »
Ja sam isto planirao napraviti MPCNC ali taman kad sam se spremio printati dijelove, na koristenje sam dobio Shapeoko2 tako da nije bilo potrebe. Ali opet si razmisljam napravit MPCNC jer je shapeoko stvarno malen...

Offline ICT Avatar

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 303
  • Karma: +11/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
  • Printer: Vertex K8400
  • Lokacija: Zagreb
Odg: MPCNC
« Odgovori #7 u: Travanj 25, 2016, 10:50:26 prijepodne »

Offline RokoZD

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 61
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #8 u: Travanj 25, 2016, 04:30:32 poslijepodne »
Da, ta je i jedina moguća kod nas jer je cijev 23.5mm pronaci nemoguca misija, stavljati cu 25mm prokrom A2...

Što mislite s laserom od 2w sto cu moci sve gravirati, nasao sam video di se s istim laserom i staklo gravira pa neznam sad koliko je to istina  ???

Offline Slicer

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 857
  • Karma: +112/-0
    • Profil
  • Printer: Blackwolf L
  • Lokacija: Sisak
Odg: MPCNC
« Odgovori #9 u: Travanj 25, 2016, 06:02:40 poslijepodne »
Pa, gravirati ćeš moći na hrpu materijala, ali rezati možda papir, balzu i karton i to pod "možda".

Offline triolatice

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 95
  • Karma: +2/-0
  • Spol: Muški
  • Future is 3D
    • Profil
  • Printer: TrioLATICE 3D- u fazi izrade
  • Lokacija: Prigorje Brdovečko
MPCNC
« Odgovori #10 u: Travanj 25, 2016, 08:03:18 poslijepodne »
Svima onima koji se spremaju ili razmišljaju da u budučnosti naprave vlastiti CNC ,dao bi nekoliko savjeta koje sam stekao i sam u rekonstrukciji starog stroja. Dosta sam filmova pogledao na tu tematiku, dosta promišljanja kako da nešto napravim , i sam sam nailazio na niz problema . Morate si već na samom početku odrediti koji je vaš cilj kod te izrade, dali je to edukacija o CNC tehnologiji, ili imate namjeru sa takvim strojem i raditi. Svakoga će privući pomisao izrade stroja veličine 2 m x 1m, ali ako nemate dovoljno iskustva ili želite to napraviti iz plastičnih djalova, bolje nemojte ni početi. Povečanjem veličine do izražaja će dolaziti dva problema. Jedan je pravi kut između x i y osi, kako osigurati paralelnost pomicanja neke osi . Kod modela o kojem se ovdje raspravlja to je postignuto sa dva koračna motora na obje strane. Kod večih dimenzija dolazi do izražaja osjetljivost na naprezanja , pa bi preporučio nešto deblju podlogu na kojoj ćete montirati djelova.
Nakon printanja nosaća osovine ( koji se montiraju na podlogu - dasku ), dajte si malo truda pa im provjerite visinu, pokušaje ih turpijanjem dovesti na što je moguće istu visinu, tako ćete izbjeći neke probleme u budučnosti.
Kada koristite cijevi , rijetko ćete pronaći cijevi koje su kalibrirane, jednake debljine, ili da nemaju neka zakrivljenja. Uz neku malo veću cijenu možda ćete bolje proći sa śipkama punog profila., tada ste možda u mogučnost da vam to netko istokari na promjer koji trebate i trebale bi biti ravnije. Svako odstupanje rezultira manjom preciznošću.
Međutim malo ćete povečati i težinu stroja, iako to ne izgleda bitno, ali će stroj tada biti stabilniji kod obrade večih i težih predmeta.
Kod odabira elektronike najbolje se savjetovati za pojedini slučaj. Korištenje Nema 17 motora, vrlo upitno.  Neka tada budu predviđeni bar za 2 A.  Postoji vjerojatnost da težu bušilicu na Z os motor neće moći podizati. Nije to hotend od 100 g kao kod 3d printera.

Možda bude nekome od koristi,  bude li nekih pitanja rado ću odgovoriti, ako budem znao.

Offline RokoZD

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 61
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #11 u: Travanj 25, 2016, 10:21:20 poslijepodne »
Hvala na ovom tekstu malo sam se i informirao, mislim odradivati poslove s njim kao sto su rezanje stiropor slova, pleksi slova i slicno (brat mi drzi graficku firmu i dobio bih odma poslove na pocetku), NEMA17 sam uzeo 2A, napajanje 30A, stol ne planiram raditi od greda nego variti željezne kockaste profile 4x4cm, gornju podlogu sam mislio staviti radnu plohu kao iz kuhinje.

Ako nije problem samo da mi pojasnite ovo ''Nakon printanja nosaća osovine ( koji se montiraju na podlogu - dasku ), dajte si malo truda pa im provjerite visinu, pokušaje ih turpijanjem dovesti na što je moguće istu visinu, tako ćete izbjeći neke probleme u budučnosti.''

Offline triolatice

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 95
  • Karma: +2/-0
  • Spol: Muški
  • Future is 3D
    • Profil
  • Printer: TrioLATICE 3D- u fazi izrade
  • Lokacija: Prigorje Brdovečko
Odg: MPCNC
« Odgovori #12 u: Travanj 27, 2016, 05:41:45 prijepodne »
, stol ne planiram raditi od greda nego variti željezne kockaste profile 4x4cm, gornju podlogu sam mislio staviti radnu plohu kao iz kuhinje.

Bolje upotrebi dvostruki sloj, međusobno zaljepljen , medijapana.. Mislim da se tako zove. Pojašnjenje u nastavku.

Citat:
Ako nije problem samo da mi pojasnite ovo ''Nakon printanja nosaća osovine ( koji se montiraju na podlogu - dasku ), dajte si malo truda pa im provjerite visinu, pokušaje ih turpijanjem dovesti na što je moguće istu visinu, tako ćete izbjeći neke probleme u budučnosti.''
Bez obzira koliko imali printer kalibriran postoji vjerojatnost da visina nosaća odstupa, pa u tom slućaju pojedini uglovi vašeg stroja u odnosu na visinu same špindle neće biti jednaki. Pri tome mislim na koju desetinku mm. To će se vjerojatno dogoditi bez obzira kako je napravljen vaš CNC. Kod večih dimenzija to je izraženije. Kod 3d printera tada podesite visinu pomoču vijaka za podešavanje visine i to je to. Hotbed je idealno ravan. Kod vašeg stroja toga nemate. U praksi se to rješava da tada glodalom poravnate svoju povrśinu pa će ona tada biti idealno ravna.

Offline RokoZD

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 61
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #13 u: Travanj 27, 2016, 10:02:12 poslijepodne »
E sad Vas sve kuzim, hvala i to sa ravnanjem je super ideja a i jedino pravo rjesenje, jos mi lezaji i laser fale odnosno laser je zapeo na carini  >:(

Uskoro pocinje projekt a s tim i vise slika, motori su stigli jucer!

Offline Matija

  • Member
  • *
  • Postova: 37
  • Karma: +0/-0
    • Profil
Odg: MPCNC
« Odgovori #14 u: Travanj 27, 2016, 11:44:30 poslijepodne »
Preslaba ti je to konstrukcija...