Autor Tema: Popravak pumpe sa 3d printerom  (Posjeta: 1769 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

MyPrototips

  • Gost
Popravak pumpe sa 3d printerom
« u: Siječanj 03, 2015, 02:49:45 poslijepodne »
Imam inovativno centralno grijanje već nekoliko godina...

Dijelovi, hladnjak od trkaće aprilie, hladnjak od stojadina, vodena pumpa iz perilice rublja, ventilator veliki za ljeto....

Način rada....
   -mali hladnjak od aprilie na plinskom štednjaku sa dva gorionika (standardni), kroz njega se voda grije
   -odatle vruća voda ide u veliki stojadinov hladnjak, kroz koji toplinu tjera ventilator, običan koji se koristi ljeti
   -ohlađenu vodu pumpa za perilicu rublja tjera nazad u mali hladnjak na plinski štednjak na grijanje, pa ponovo....

Znači, sa dva mala gorionika grijem oko 25 m2, ako je vani minus dvadeset, kod mene je plus dvadeset za malo plina tj novaca, a ventilator lijepo rastjeruje toplinu po cijeloj prostoriji....

Tako, taj dio spada u lukavstvo, inovacije isl....

Nastavak pa 3d print....

Prije Božića mi pumpa počela puštati vodu, oštetilo se brtvilo (semering), 6x22mm...

U mom mjestu, imaju sam 6x16mm, znači ne odgovara...

Pokušah ga ulijepiti sa silikonom, ništa, silikon popustio nakon 15 minuta rada....

A zašto imam 3d printer, CAD program?????

Da se smrzavam, ne hvala????

Pa lijepo otvorim pumpu, izvadim brtvilo 6x22mm, te izmjerim točne podatke, tj treba mi prsten koji će tijesno biti u kučištu, a u njega tijesno ulazi malo brtvilo 16mm....

Ok, nisam uzeo točno te mjere, nego 22.10 vanjski kada ga uprešam da tijesno prianja i ne propušta vodu, a unutarnji 15.90, tako da sve bude jako uprešano (pod oko 100kg)....

Sastavih, te već više od deset dana niti kap vode da iscuri....

Misao+ideja+realizacija=ušteda, napredak

Slike će pojasniti priču (Ivan je vidio taj sistem)....

Ukupno vrijeme rada nakon otvaranja pumpe i dijagnoze.....

Mjerenja, aCAD modela, sa SW prevod u .stl (za sada mi je lakše raditi u aCAD, ali učim na SW), printanje, uprešavanje, sastavljanje, punjenje sistema vodom i pokretanje, oko 30min....

Prije toga za takve sitnice kod tokara (pa čekaj na red i 50kn) ili pak tražiti semering, koji stoji 7kn....

Može se još puno toga, tako da se neću baviti ukrasima isl, nego konkretnim dijelovima, kao sa ovim, što me veoma obradovalo, gdje se 3d print pokazao savršen i brz...

Uskoro, imam male elektromotoriće sa mesinganim piksama umjesto ležaja (male bušilice isl), jake i skupe motore (za avio modelarstvo, bušilice...)... to tokari niti ne žele raditi, mali su oko 5-10mm, osovina 2-5mm, poluokrugli....

No, to ću riješiti sa 3d printom, ali sa mojom plastikom, koja ne treba podmazivanje, a veoma se teško istroši (kombinacijama sam došao do savršenih komponenata za plastičnu nit)
« Zadnja izmjena: Siječanj 03, 2015, 03:08:45 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

MyPrototips

  • Gost
Odg: Popravak pumpe sa 3d printerom
« Odgovori #1 u: Siječanj 03, 2015, 02:50:52 poslijepodne »
ova slika nije stala u post, završeno i spremno za sklapanje

Offline Ivan Gloc

  • Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 527
  • Karma: +12/-1
  • Spol: Muški
    • Profil
    • DKS Media
  • Lokacija: Sisak
Odg: Popravak pumpe sa 3d printerom
« Odgovori #2 u: Siječanj 03, 2015, 03:15:51 poslijepodne »
E sad obzirom da sam vidio tvoj sistem grijanja pohvala ide na tvoj racun za inovativnost ...
Sto se tice ideje prerade sa 3D printanjem ovo zasluzuje svaku pohvalu za ideju, svaku pohvalu za 3D print ...
Ide aplaud kraj tvog imena .. Pljesak ...
Odlicno odradjeno i fino ukomponirano ..

Pohvale

KLAP KLAP  ;D

MyPrototips

  • Gost
Odg: Popravak pumpe sa 3d printerom
« Odgovori #3 u: Siječanj 03, 2015, 03:36:07 poslijepodne »
Sigurno znaš kako ta pumpa za perilicu izgleda unutra (ma i mnogi motori), koji nemaju ležajeve nego pikse....

E, prvo mi je cilje sada kada je ipak malo zaotplilo, pa ako se istroši, brzo vratim na staro, pa ću napraviti umjesto iz mesinga takav ležaj tj. piksu, ali specijalna nit, koja me muči oko godinu dana, veoma je zahtjevna za printanje, ali i njoj se osovina vrti 99.9% bez otpora....

Pa da vidimo, ako je to to, onda je uspjeh zajamčen, jer me na kraju ta plastična nit stoji oko 150kn / kg, a bolja je od ABS i PLA zajedno....

Jedino je teško podesiti parametre, godinu dana je izučavam, miješam ali mislim da sam na pragu....

Upravo ću probasti print dizni za ventilaciju hlađenja modela na radnoj ploči, da vidim kako ispadne....

Drž fige....

Flag Counter

 

Flag Counter