Autor Tema: Nekoliko mojih modela  (Posjeta: 14157 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vedran

  • Aktivni clanovi
  • *
  • Postova: 22
  • Karma: +4/-0
    • Profil
  • Printer: Open Beam1.4
  • Lokacija: Novska
Nekoliko mojih modela
« u: Ožujak 16, 2016, 01:02:09 poslijepodne »
Rekoh da ovdje stavim neke stvari sto sam printao, imam jako puno slika ali ovo su neke od malo bitnijih stvari sto sam radio, ali naravno opet ne sve...
1) Vodilica lanca za bicikle
tko se malo intenzivnije bavi brdskim biciklizmom zna koja je muka kad ti padne lanac usred spusta ili u najbitnijem trenutku. Postoji jos jedan kolega sa biciklističkog foruma koji radi vodilice ali su aluminijske ili karbonske pa je i zato cijena paprena(od 40ak eura pa nadalje)
Nisam budala da dajem tolike novce kad imam i cnc i printer doma, pa sam se bacio u dizajn te vodilice
 
U konačnici isprintana vodilica ima 18 grama sa sarafom za stezanje gornjeg dijela, jedino mi preostaje naručit karbonsku ploču sa eBaya i napravit par komada stražnje ploče koja se sarafi na ramu...


Koristio sam Devil Design PLA i nisam bas odusevljen s njime, vidi se na slikama zasto...


2) kuciste za Raspberry Pi da se montira na TV
Printao kolegi, Rasp idealno sjeda u kuciste


3)Bar-end za bicikl
Od dva dijela, jedan je vanjski dio koji se siri, a iznutra je konus sa utorom za maticu


4)Klizač za kamere
 Napravio sam klizac za kamere, to planiram jos malo poboljsat i pokusat prodat koji jer stvarno je jeftina izrada a radi ko pravi klizac. Moguce ga je ucvrstiti na tronozac za kamere pomocu srednjeg dijela koji sluzi kao adapter.
Duljina je modularna, koliko treba dugacak, tolike profile kupis. Profili su kockasti i okrugli alu profili iz Peveca.


Na slici ispod su nosaci lezajeva, također printani jer imaju konuse koji drze centar lezaja da se ne okrece, tako da je onaj manji prsten lezaja fiksan dok se samo vanjki okrece, dobije se mekse okretanje i finiji start/stop cijelog postolja. Naravno tu su upustenja za glave sarafa i utori za matice tako da ne treba nikakav drugi alat osim imbusa za sastavljanje cijelog klizaca. Postolje za kameru sam izrezao na CNCu od 10mm sperploce sa utorima za podesavanje razmaka između nosaca lezaja. Tako da ima neka podesavanja da nije sve fiksno...


5) Svakakvi privjesci
Ovo su konkretno od Specialized bicikala, frend je opsjednut pa sam mu napravio par komada


6)Bashguard za bicikle
Također biciklisticki dio, napravio do sad nekih 10ak komada, razlicitih. Sluzi da lanac ne padne, da se hlace ne zaprljaju od lanca i nedaj Boze u slucaju da zapnes sa pogonom za drvo ili nesto tokom voznje, da ublazi udarac u prednju sajbu pogona da se ne iskrivi. Za sad su ljudi zadovoljni,nitko mi nije rekao da mu je puklo ili da nije odgovaralo na pogon...


7)Rucica mehanizma za zakljucavanje vilice
Kolega biciklist pao i strgao rucicu koja mu sluzi za otkljucavanje/zakljucavanje vilice koja se nalazi na volanu. Također dobro ispalo, i sa 15% infilla kaze da mu do sad nije pukla. Materijal je neki kineski sa eBaya


8)Komplet dijelova za Prusu


I najzadnji i najnoviji print, nosac za dupli ekstruder za trenutni printer, OB1.4
osobno sam odusevljen filamentom, nabavio ga iz Austrije za 18eura 1kg i zasad drugi najbolji filament s kojim sam radio. Prvi je Svijetloplavi RepRap Austrija, isto san snova

Na drugoj slici je propali print, visina sloja je bila 0.2 i nekako je mlaznica zapela i pomaknula komad koji se slabo drzao za traku. Popizdio sam i skinuo traku, oprao staklo acetonom i stavio 0.3mm sloj i napravio ga je savrseno, ja sam zadovoljan!

P.S Ispricavam se za ovak dugacak post, ali nakupilo se toga i stvarno mi je stalo da ljudima pokazem koliko se stvari moze napravit sa printerom jer je to kod nas u Hrvatskoj relativno nepoznat pojam i ljudi jednostavno ne razumiju kako to radi. Trudim se :D

Offline Ivan Gloc

  • Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 527
  • Karma: +12/-1
  • Spol: Muški
    • Profil
    • DKS Media
  • Lokacija: Sisak
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #1 u: Ožujak 16, 2016, 06:01:43 poslijepodne »
Odlicno.
Ne brini za duzinu posta, ovaj tvoj post je kvalitetan kao i modeli koji si radio. Cestitke za trud i ulozeno vrijeme za sam post.
Sto se tice modela i raznovrsnosti samo komplimenti nista manje od toga. Drago mi je da imas isto razmisljanje kao vecina sa ovog foruma.

Drago mi je takodjer da si se aktivno prikljucio te se nadam jos puno prepiski vezano za 3d tehnologiju ;)

Offline floyd

  • Aktivni clanovi
  • *
  • Postova: 17
  • Karma: +1/-0
    • Profil
    • meta.frame
  • Printer: mtf.XL, mtf.WHITE
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #2 u: Ožujak 17, 2016, 01:38:38 poslijepodne »
Sjajno, super mi je kad netko svoj dizajn dovede do funkcije, bilo kakve!
IMHO to je primjenjena umjetnost, ironično to i je najćešća reakcija n00bs give,
ali iz sasvim drugih razloga.  ;)

Offline Vedran

  • Aktivni clanovi
  • *
  • Postova: 22
  • Karma: +4/-0
    • Profil
  • Printer: Open Beam1.4
  • Lokacija: Novska
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #3 u: Ožujak 26, 2016, 11:46:55 prijepodne »
Kolega radi neku svoju deltu pa mi je reko da mu ovako napravim...
Ja sam zadovoljan kako je ispalo, imao sam nekih problema sa kalibracijom, pa sam na to potrosio jedan cijeli dan skoro i mi vrag neda mira. Cini mi se da me zeza ekstruzija u simplifyju, nikak da nariktam postavke kak spada...
Evo slike
     

Flag Counter

Offline kbelcar

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 160
  • Karma: +8/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
  • Lokacija: Ivanec, VŽ
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #4 u: Ožujak 26, 2016, 04:46:08 poslijepodne »
Pa print dobro izgleda - u cemu je problem?!
LP, Chris

Offline Slicer

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 857
  • Karma: +112/-0
    • Profil
  • Printer: Blackwolf L
  • Lokacija: Sisak
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #5 u: Ožujak 26, 2016, 07:37:45 poslijepodne »
Meni isto izgleda kao dobar print.

Offline Vedran

  • Aktivni clanovi
  • *
  • Postova: 22
  • Karma: +4/-0
    • Profil
  • Printer: Open Beam1.4
  • Lokacija: Novska
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2016, 10:28:12 prijepodne »
Je, sad je dobro kad sam u Marlinu opet namjestao steps/mm. Ne znam zasto mi je to stvaralo probleme, ali prvi komad kad sam stavio printat, unutarnje dimenzije su bile male, a vanjske prevelike. I onda sam namjestio ekstruziju u simplifyju, pa u Marlinu, pa onda X i Y steps/mm tako da se nakupilo posla. Zasad je dobar, sad je sve u granicama koliko treba bit. Zadovoljan sam.
Pokusavao sam malo sa ABSom printat pa mi nije nesto uspjelo. Stavio sam traku i naspricao lakom za kosu, temperature su bile 235/85 i lijepo se printalo ispocetka. Cim se visina povecala, komadi su se odlijepili. Morat cu se jos s tim zabavit, sad me ABS zanima :D

Offline kbelcar

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 160
  • Karma: +8/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
  • Lokacija: Ivanec, VŽ
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #7 u: Ožujak 28, 2016, 10:30:22 prijepodne »
Stavi kapton traku na staklo,  a temperaturu beda namjesti na 110 stupnjeva
LP, Chris

Offline BuBizgb

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +4/-0
    • Profil
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #8 u: Ožujak 28, 2016, 12:29:28 poslijepodne »
Za ABS ja koristim 245/100 stupnjeva. ABS juice i brim od 10-25

Offline kbelcar

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 160
  • Karma: +8/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
  • Lokacija: Ivanec, VŽ
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2016, 12:31:39 poslijepodne »
Kod mene staklo/kapton i temperatura 240/110, brim 5mm
LP, Chris

Offline Slicer

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 857
  • Karma: +112/-0
    • Profil
  • Printer: Blackwolf L
  • Lokacija: Sisak
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #10 u: Ožujak 28, 2016, 01:04:27 poslijepodne »
Nemojte stavljati traku kada printate ABS, time samo jos dodajete novi sloj koji treba zagrijavati i bezveze morate dizati temperaturu beda.

Na staklu za manje printeve je dovoljan lak pri 85 C a za vece mjesavina ABSa i acetona, takoder na oko 80 C.

Offline BuBizgb

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +4/-0
    • Profil
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #11 u: Ožujak 28, 2016, 01:29:23 poslijepodne »
Ma ja stavim 80 stupnjeva, da sto prije krene i kad pocne dignem na 100 :)

Offline kbelcar

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 160
  • Karma: +8/-0
  • Spol: Muški
    • Profil
  • Lokacija: Ivanec, VŽ
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #12 u: Ožujak 28, 2016, 06:55:30 poslijepodne »
Nemojte stavljati traku kada printate ABS, time samo jos dodajete novi sloj koji treba zagrijavati i bezveze morate dizati temperaturu beda.

Na staklu za manje printeve je dovoljan lak pri 85 C a za vece mjesavina ABSa i acetona, takoder na oko 80 C.

Znaci svaki put na staklo farbas/mazes mjesavinu ABSa i acetona, pa na sto ta ploha onda izgleda?
(ili nakon svakog printa ocistis cijelu plohu od ABS mjesavine i ponovno po njoj razmazujes)?

LP, Chris

Offline Slicer

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 857
  • Karma: +112/-0
    • Profil
  • Printer: Blackwolf L
  • Lokacija: Sisak
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #13 u: Ožujak 28, 2016, 07:21:32 poslijepodne »
Na staklo samo nanesem na mjesto s kojeg se skinuo print.

Na alu npr. sve skinem u komadu (veoma lako kada je hladno).

Offline Vedran

  • Aktivni clanovi
  • *
  • Postova: 22
  • Karma: +4/-0
    • Profil
  • Printer: Open Beam1.4
  • Lokacija: Novska
Odg: Nekoliko mojih modela
« Odgovori #14 u: Travanj 07, 2016, 01:23:20 poslijepodne »
Jucer sam si isprintao adaptere za prednji kotac za bicikl, radi se o adapteru za Mavic Crossmax XL kotace, prednji je imao adaptere za 15mm osovinu ali se moze i staviti 20mm osovina vilice sa pripadajucim adapterima. Pa rekoh ajmo napravit adaptere.

 

Jos se ucim u Simplifyu pa kvaliteta vanjskoih slojeva nije bas neka zbog ovih blobova koje ne mogu nikako rijesit.
Uskoro planiram prelazak na dual extruder setup printera pa cemo vidjet kak se to ponasa.

LP

 

Flag Counter